Escubedo Group

En çok güvendiğimiz ortaklarımızdan biri olan Escuturco, 2009 yılında Türkiye’de faaliyete başladı. Şirketimizin en iddialı projelerinden biri olan Escuturco, kısa sürede Ortadoğu’nun pazarı haline geldi. 5 kişilik kadrosuyla “Türkiye için yerli üretim” inancı ile üretim hayatına başlayan Escuturco, 90 kişilik uzman ekibiyle Türkiye’de terminal ve konnektör üreten lider bir firmadır.

Kendi bünyesinde bulunan ürün geliştirme, kalıp tasarım, kalıphane ve preshane bölümleriyle Escuturco, tecrübesiyle dünyaca ünlü beyaz eşya, otomotiv, elektrik/elektronik üreticileri markalarının tedarikçisi durumda.

Escuturco, her zaman üstün kalite farkı ve müşterilere çözüm odaklı yaklaşımıyla faaliyet sağlamayı ilke edinmiştir.

-----

One of the partners in which we have the greatest confidence started life in the year 2009 in Turkey. Escuturco, one of the most ambitious projects of our company, has become the Middle East's market in a short time.. Escuturco, with belief of domestic production for Turkey, started its production life with a staff of 5 people and now is a leading company that produces terminals and connectors wİth an expert team of 90 people. 

 Escuturco, with its own product development, mold design, molding room and press shop departments, is the supplier of world-famous household appliances, automotive, electrical / electronics manufacturers brands.

Escuturco has always adopted the principle of providing activities with superior quality and solution-oriented approach to customers.

 

escuturco-14001.pdf escuturco-iatf-16949-eng.pdf escuturco-iso-9001-eng.pdf

Contact

Escuturco
Osmangazi Mah. Hadımköy Yolu Cd. No: 44
34522
Esenyurt / Istanbul
Turkey
Tel.: (+90) 212 931 40 40
Fax: (+90) 212 931 50 50
info.escuturco@escubedo.com